Szpital Praski | Pracownia Endoskopowa
60
page-template-default,page,page-id-60,page-child,parent-pageid-50,unknown,wp-accessibility-helper,accessibility-contrast_mode_on,wah_fstype_zoom,accessibility-remove-styles-setup,accessibility-underline-setup,accessibility-location-right,ajax_updown_fade,page_not_loaded

Pracownia Endoskopowa

Pracownia Endoskopii Szpitala Praskiego dysponuje najnowocześniejszym sprzętem umożliwiającym pełną diagnostykę – zgodnie z oczekiwaniami kierującego Państwa lekarza.

Zapisy do Pracowni dla Pacjentów objętych finansowaniem NFZ odbywają się w Rejestracji Przychodni Przyszpitalnej, a kolejność zabiegów ustalana jest zgodnie z prowadzoną na zasadach określonych przez NFZ listą. (Podmiot, w którym kolejka oczekujących na badanie jest najkrótsza można sprawdzić korzystając z serwisu www.kolejki.nfz.gov.pl)

Podana godzina badania ma charakter orientacyjny. W przypadku rezygnacji z badania prosimy o powiadomienie telefoniczne, najlepiej nie później niż 3 dni przed zaplanowanym badaniem – umożliwi to zapisanie innej osoby na zwolnione miejsce.

Poza godzinami zarezerwowanymi dla świadczeń w ramach kontraktu z NFZ Pracownia może wykonywać badania odpłatnie. Szczegółowych informacji udziela nasz Punkt Obsługi Pacjenta Komercyjnego pod nr 22-555-1111 lub osobiście w stanowisku zlokalizowanym w Holu Głównym Szpitala (wejście od Placu Weteranów).

Pełną informację o wszystkich świadczeniach udzielanych przez Szpital Praski odpłatnie (poza kontraktem NFZ) znajdziecie Państwo także na stronie Bez kolejki.

  Do badania należy się odpowiednio przygotować!

KOLONOSKOPIA jest badaniem, które wymaga oczyszczenia jelit. Im lepsze przygotowanie jelita, tym łatwiej i dokładniej można ocenić śluzówkę i wykryć niektóre patologie. W przypadku złego oczyszczenia kolonoskopia może być nie tylko trudniejsza, ale wręcz niemożliwa do wykonania.

Oczyszczanie jelita polega na stosowaniu diety płynnej (bez pokarmów stałych), stosowaniu specjalnych preparatów przeczyszczających oraz dodatkowo piciu dużej ilości przezroczystych płynów.

W aptekach jest kilka preparatów, które ułatwiają przygotowanie do kolonoskopii. Wybór właściwego należy ZAWSZE skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który skierował Państwa na badanie.

Niezależnie od sposobu przygotowania prosimy pacjentów o przestrzeganie poniższych zasad:

  • na tydzień przed badaniem należy przestać przyjmować preparaty żelaza,
  • na trzy dni przed planowanym zabiegiem endoskopowym nie należy spożywać owoców i warzyw zawierających pestki np. winogron, truskawek, pomidorów,
  • leki przeciwzakrzepowe należy odstawić przed badaniem – po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym, który określi optymalny termin,
  • osoby przyjmujące na stałe leki nasercowe, na nadciśnienie tętnicze lub astmę, w trakcie przygotowania do kolonoskopii powinny przyjmować wszystkie zalecane dawki leków,
  • chorzy na cukrzycę w trakcie przygotowania do kolonoskopii powinni kontrolować poziom cukru- szczególnie w przypadku złego samopoczucia,
  • pacjenci z wszczepionymi sztucznymi zastawkami serca i protezami naczyniowymi powinni przyjąć przed i po badaniu antybiotyk wskazany przez lekarza kierującego na badanie.

Jak przygotować się do badania? – pdf do pobrania

  NA BADANIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ, KTÓRA ZAPEWNI BEZPIECZNY POWRÓT DO DOMU – OSOBA ZNIECZULANA NIE MOŻE W DNIU BADANIA PROWADZIĆ SAMOCHODU

GASTROSKOPIA:

Co najmniej 6 godzin przed badaniem pacjent nie powinien jeść i pić. Jest to warunek pełnej oceny śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to też istotne ze względów bezpieczeństwa: zmniejsza się ryzyko wymiotów i zachłyśnięcia treścią pokarmową w trakcie badania.

Bezpośrednio przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe a następnie w jamie ustnej i gardle rozpylany jest środek znieczulający, dzięki czemu gardło staje się mniej wrażliwe. Należy zgłosić personelowi, jeśli kiedykolwiek wystąpiły objawy uczulenia na podobne znieczulenie (np. w trakcie znieczulania leczenia zębów u stomatologa), lub jeśli występują silne reakcje uczuleniowe na inne substancje (np. ukąszenia owadów).

Gastroskopia nie jest badaniem bardzo obciążającym może jednak – w połączeniu z zalecanym wstrzymaniem się od pokarmów – powodować dyskomfort. Dlatego zalecamy przyjście na badanie w towarzystwie oraz bezwzględne wstrzymanie się od prowadzenia samochodu przez co najmniej 6 godzin od zakończenia badania.