Program
Zarys programu- wszystkie tematy realizowane są we wszystkich rodzajach kursów.
1. PORÓD wybór miejsca porodu, przygotowanie do porodu fizjologicznego, charakterystyka faz porodu, objawy zwiastujące poród, kiedy do szpitala, przyjęcie do szpitala, omówienie planu porodu, rola osoby towarzyszącej w porodzie, niefarmakologiczne i farmakologiczne metody łagodzenie bólu porodowego, pozycje wertykalne w porodzie. Zajęcia z położną Bloku Porodowego.
2. POŁÓG I LAKTACJA definicja połogu, odchody połogowe, pielęgnacja rany po nacięciu/ pęknięciu krocza/ cięciu cesarskim, formalności po porodzie, pierwszy kontakt „skóra do skóry” i pierwsze karmienie, zalety karmienia naturalnego, pokarm kobiecy, sposoby przystawiania dziecka do piersią. Zajęcia z położną.
Zasady przyjęcia w Izbie Przyjęć, poród siłami natury, cięcie cesarskie, nieprawidłowości okresu połogu. Zajęcia z lekarzem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
3. NOWORODEK ocena w skali Apgar i postępowanie z noworodkiem w szpitalu, po porodzie, kangurowanie, stany adaptacyjne okresu noworodkowego. Praktyczne warsztaty dotyczące pielęgnacji i opieki nad noworodkiem, przygotowanie domu na przyjęcie noworodka. Bezpieczeństwo matki i dziecka w samochodzie. Zajęcia z położną.
4. ODŻYWIANIE i ASPEKTY PSYCHOLOGICZNE odżywianie kobiet karmiących piersią. Zajęcia z dietetykiem.
Psychologiczne przygotowanie do porodu i okresu połogu, skala depresji Becka, zabezpieczenie potrzeb psychologicznych ciężarnej, położnicy i jej najbliższych. Zajęcia z psychologiem.
5. REHABILITACJA rehabilitacja okołoporodowa w ciąży, porodzie i połogu, aktywność kobiet w ciąży, mobilizacja blizn po cięciu cesarskim i szyciu krocza. Ćwiczenia praktyczne. Zajęcia z fizjoterapeutą uroginekologicznym.