Szpital Praski | Pielęgnacja rany po cc
674
page-template-default,page,page-id-674,page-child,parent-pageid-121,unknown,wp-accessibility-helper,accessibility-contrast_mode_on,wah_fstype_zoom,accessibility-remove-styles-setup,accessibility-underline-setup,accessibility-location-right,ajax_updown_fade,page_not_loaded

Pielęgnacja rany po cc

Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim:

Weź prysznic po zdjęciu opatrunku. Kiedy położna poinformuje, że możesz wstać z łóżka -postaraj się jak najszybciej wziąć prysznic. Przede wszystkim umyj brzuch, ranę i krocze (zachowując taką kolejność).

Unikaj kąpieli w wannie! Bierz prysznic co najmniej 2-3 razy dziennie, aż do momentu zdjęcia szwów. Myj brzuch i ranę pooperacyjną, używając ciepłej (nie gorącej) wody oraz mydła w płynie.

Używaj oddzielnego ręcznika lub czystej ligniny do wycierania rany – nigdy nie wycieraj rany ręcznikiem, którego używasz do wycierania krocza.

Zawsze umyj ręce przed dotknięciem rany!

Najlepiej dotykać jej tylko podczas mycia w trakcie prysznica.

Zdejmując wkładkę, zawsze zaczynaj od przodu, opuszczając przednią część w kierunku do kolan. Nigdy nie dotykaj używaną wkładką rany po cięciu cesarskim – bardzo łatwo możesz ją w ten sposób zainfekować bakteriami z okolicy odbytu.

Zapewniaj ranie dostęp świeżego powietrza –

od momentu zdjęcia opatrunku do zdjęcia szwów, staraj się jak najczęściej odsłaniać brzuch (co najmniej 3 razy dziennie przez 15-20 minut.)

Jeżeli po wyjściu ze szpitala zauważysz, że rana jest bolesna, zaczerwieniona, lub wydobywa się z niej wydzielina – koniecznie zgłoś się do lekarza.

Pamiętaj: rana goi się najlepiej, gdy jest czysta i ma dostęp świeżego powietrza!