Szpital Praski | Standard opieki okołoporodowej
132
page-template-default,page,page-id-132,page-child,parent-pageid-121,unknown,wp-accessibility-helper,accessibility-contrast_mode_on,wah_fstype_zoom,accessibility-remove-styles-setup,accessibility-underline-setup,accessibility-location-right,ajax_updown_fade,page_not_loaded

Standard opieki okołoporodowej

Szpital Praski od lat stosuje standard opieki okołoporodowej zawarty w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Najpierw tym  z dnia 20 września 2012 r., określającym procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, a obecne z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. poz. 1756)

Najważniejsze z nich to:

  • prawo do towarzystwa wskazanej osoby – za obecność osoby towarzyszącej Szpital nie pobiera jakichkolwiek opłat,
  • określenie planu porodu – jeśli przychodzisz z planem przygotowanym wspólnie ze swoim lekarzem prowadzącym przedstaw dokument w Izbie Przyjęć. Jeśli nie – położna bloku porodowego omówi z Tobą planowany przebieg porodu. (Pamiętaj jednak, iż poród jest sytuacją dynamiczną, a najważniejsze dla personelu jest bezpieczeństwo Twoje i dziecka. Jeśli więc okoliczności wymuszą odstąpienie od planu – zastosuj się do wskazówek lekarza i położnej).
  • indywidualne podejście – do każdej Pacjentki podchodzimy indywidualnie dostosowując podejmowane czynności do konkretnych potrzeb. Staramy się bieżąco tłumaczyć sens podejmowanych działań. Pamiętaj, że jednym z Twoich podstawowych praw jest pytanie i uzyskiwanie na pytania odpowiedzi!
  • możesz rodzić aktywnie – wyposażenie sal porodowych zostało tak pomyślane, by Pacjentka mogła wybrać optymalną dla siebie pozycję rodzenia. Nie bój się o tym rozmawiać z lekarzem i położną (pamiętaj jednak,  że czasem „okoliczności medyczne” mogą storpedować Twoje oczekiwania).
  • pierwszy kontakt z dzieckiem – „skóra do skóry” zapewniamy przez pierwsze 120 minut od porodu. Zasada ta może zostać złamana tylko jeśli wymagają tego względy medyczne, o których Pacjentka jest bieżąco informowana.
  • pomoc przy karmieniu piersią – wszystkie panie położne posiadają kwalifikacje, by służyć pomocą w sztuce karmienia piersią.

Więcej o standardzie i pełny tekst Rozporządzenia: