Pacjent z niepełnosprawnością
Jednym z priorytetów programu wyborczego Prezydenta Warszawy dr Rafała Trzaskowskiego była likwidacja barier pojawiających się przed niepełnosprawnymi kobietami – w tym w zakresie dostępu do opieki ginekologicznej.
Szpital Praski wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa oraz Fundacją Kulawa Warszawa przeszkolił cały personel w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Opracowana została także specjalna procedura przyjęcia Pacjentki z niepełnosprawnościami:
Gabinety ginekologiczne dla OZN – jak to działa
Z poziomu Pacjentki:
- Pacjentka wybiera Praski jako miejsce wizyty
- Kontaktuje się celem ustalenia terminu wizyty: przyjazny@szpitalpraski.pl
– tel. 22-555-1234
– mail czynny całą dobę (reakcja pierwszego dnia roboczego po jego otrzymaniu)
– telefon czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00 - W przypadku kontaktu mailowego (preferowany) z Pacjentką kontaktuje się pracownik szpitala, ustalając zakres niezbędnej pomocy dostosowany do niepełnosprawności (podnośnik, tłumacz języka migowego itp.)
- Zostaje ustalony i przekazany Pacjentce indywidualny termin wizyty lekarskiej wraz z określeniem miejsca wizyty (wskazanie gabinetu) i zakresu dodatkowej pomocy (np. oczekiwanie asystenta przed szpitalem celem pomocy w wyjęciu wózka, spotkanie przy drzwiach osoby z dysfunkcją wzroku itp.).
Z poziomu Szpitala:
- Szpital uruchomił specjalny adres mailowy i nr telefonu dedykowany Pacjentkom z niepełnosprawnością
- Szpital wyznaczył przeszkolonego pracownika do obsługi zgłaszających się Pacjentek z niepełnosprawnością.
- Po zgłoszeniu się Pacjentki mailem (forma preferowana) pracownik oddzwania do Pacjentki (w przypadku osób wskazujących na dysfunkcję słuchu lub mowy kontaktuje się mailowo, lub wskazanym przez Pacjentkę komunikatorem). W przypadku kontaktu telefonicznego od razu realizuje pkt. 4
- Pracownik szpitala ustala z Pacjentką zakres niezbędnej pomocy. Możliwe m.in.:
– pomoc w wysiadaniu/wsiadaniu z samochodu przed szpitalem (wyjęcie wózka, pomoc w wejściu do szpitala)
– spotkanie w określonym miejscu szpitala i pomoc w dotarciu do odpowiedniego gabinetu – tłumacz języka migowego- dodatkowa asysta przy badaniu (pomoc przy przesiadaniu, rozbieraniu etc.)– specjalny podnośnik do przejścia z wózka na fotel ginekologiczny
– inne wskazane przez Pacjentkę
- Pracownik określa termin wizyty i przekazuje go Pacjentce
- Wizyta jest realizowana zgodnie z założeniami określonymi w pkt. 4