Szpital Praski | Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej

Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej

Lokalizacja : Budynek A III piętro
Ordynator: dr Marcin Makiewicz
email: mmakiewicz@szpitalpraski.pl

Zastępca ordynatora: dr Magdalena Nowak-Niezgoda

Pielęgniarka Oddziałowa: Bogumiła Marunowska
email: bmarunowska@szpitalpraski.pl

Stały skład Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej:

Specjaliści:

1. Dr Marcin Czachór
  2. Dr Huy Nguyen Dinh
  3. Dr Stanisław Wolanin
  4. Dr n. med. Jacek Waligóra

Rezydenci:

1. Dr Monika Dębowska
  2. Dr Marcin Dobrowolski
  3. Dr Katarzyna Gintowt-Juchniewicz
  4. Dr Elżbieta Łepkowska
  5. Dr Jagoda Sikorska
  6. Dr Michał Zielonka
  7. Dr Jakub Kaczmarek

Stały Skład Zespołu Pododdziału Chirurgii Naczyniowej:

1. Dr n. med. Maciej Sybilski – kierujący Zespołem
  2. Dr n. med. Krzysztof Braun
  3. Dr n. med. Maciej Dratwicki
  4. Dr Bartosz Głogowski
  5. Dr Mariusz Kozak

Oddział nie udziela informacji telefonicznych. Zasady uzyskiwania informacji o stanie zdrowia pacjenta przez osoby, które do informacji takiej pacjent upoważnił określa procedura.

Oddział pełni dyżur całą dobę

Zespół Oddziału opiekuje się Pacjentami powyżej 16 roku życia i wykonuje następujące procedury:

• Operacje pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych (metodą laparoskopowa i klasyczną).
  • Operacje przełyku, żołądka, jelit  (z uwzględnieniem leczenia nowotworów, metodą klasyczną i laparoskopową).
  • Operacje trzustki (guzy nowotworowe, torbiele).
  • Operacje przepuklin jamy brzusznej (z użyciem siatki z tworzywa sztucznego).
  • Operacje tarczycy.
  • Operacje żylaków kończyn dolnych.
  • Operacje proktologiczne (hemoroidy, polipy, szczeliny, przetoki odbytu).
  • Operacje w zakresie „ostrego brzucha”.
  • Operacje z powodu urazów.
  • Operacyjne i endoskopowe zabiegi wytworzenia dostępu do żywienia drogą przewodu pokarmowego (gastrostomie, jejunostomie, PEG).
  • Inne operacje chirurgiczne.

We współpracy z Pracownią Endoskopii wykonywane są gastroskopie i kolonoskopie u pacjentów wymagających znieczulenia ogólnego do badania. Wiele procedur planowych, jak również ostrodyżurowych wykonywanych jest metodą laparoskopową.

Świadczenia wykonywane metodą laparoskopową to m.in.:

• Operacje wycięcia jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego.
  • Zabiegi zeszycia przedziurawionego owrzodzenia żołądka.
  • Niektóre typy przepuklin brzusznych.

Przyjęcia do Oddziału:

• w stanach zagrożenia życia lub zdrowia za pośrednictwem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego,
  • planowo zgodnie z kolejką prowadzoną zgodnie z zasadami określonymi przepisami oraz zasadami Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kolejność zabiegów planowych ustalana jest zgodnie z prowadzoną na zasadach określonych przez NFZ listą. (Podmiot, w którym kolejka oczekujących na świadczenie jest najkrótsza można sprawdzić korzystając z serwisu www.kolejki.nfz.gov.pl)

Oddział dysponuje łóżkami w zmodernizowanej w 2016 roku części Szpitala. Sale 1 i 2 łóżkowe każda z własną łazienką i wc.

Pacjenci w czasie hospitalizacji  mają zapewnioną rehabilitację prowadzoną przez fizjoterapeutów. Po wypisaniu z Oddziału istnieje możliwość kontynuowania rehabilitacji w naszym Zakładzie Rehabilitacji i Fizykoterapii w ramach NFZ (w granicach określonego przez MOW NFZ limitu i zgodnie z kolejką) lub komercyjnie.

Oddział posiada możliwość wykonywania operacji poza kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z naszym Punktem Obsługi Pacjenta Komercyjnego (tel. 22-555-111 bez kolejki). Ceny poszczególnych zabiegów komercyjnych kalkulowane są indywidualnie (po konsultacji lekarskiej) w oparciu o cennik (plik pdf)

W strukturze Oddziału funkcjonuje Pododdział Chirurgii Naczyniowej.  Dysponuje on salą hybrydową (w ramach Centralnego Bloku Operacyjnego) co umożliwia wykonywanie operacji endowaskularnych (wewnątrznaczyniowych) jak również łączenie technik endowaskularnych z technikami klasycznymi.

Szeroki wachlarz proponowanych operacji obejmuje:

• operacje z powodu niedokrwienia kończyn, metodami klasycznymi i wewnątrznaczyniowymi (angioplastyka balonowa, implantacja stentów, endowaskularna aterektomia mechaniczna),
  • operacje tętniaków aorty brzusznej i innych tętnic przy użyciu technik klasycznych oraz z wykorzystaniem stentgraftów,
  • operacje klasyczne i wewnątrznaczyniowe z powodu miażdżycy tętnic szyjnych i gałęzi łuku aorty,
  • operacje na tętnicach trzewnych (tętnice krezkowe, nerkowe, pień trzewny),
  • kompleksowe operacje dostępu naczyniowego (przetok) do dializ.

​Leczenie ambulatoryjne oraz opiekę w okresie pooperacyjnym zapewnia Poradnia Chirurgii Naczyniowej, działająca w ramach Przychodni Przyszpitalnej.